سنگاپور شیره‌كش‌خانه‌ها، لنج‌های مروارید‌یاب و ریكشا‌های بخاری خود را با برج‌های بتونی و شیشه‌ای تاخت زده است؛ در نگاه اول، سنگاپور اعجاب‌آورانه مدرن و ناشناخته است، اما این شهر انكار‌ناپذیر آسیایی، جایی كه سنت‌های چینی‌، مالایی و هندی، از فنگ‌شویی گرفته تا نیاكان‌پرستی، چشم‌اندازهای رنگارنگ و متباین روزانه را خلق می‌كنند، زنده و پر طراوت است.
سنگاپور جزیره و دولتی كوچك در جنوب شرقی آسیا و یكی از بزرگترین مراكز تجاری داد و ستد كالا در جهان است. سنگاپور توسط پل‌های ترانزیت با مالزی مرتبط است. سنگاپور ابتدا به عنوان یك مستعمره بریتانیایی، و در سال ۱۸۱۹، بنیان نهاده شد. از زمان استقلال به یكی از پررونق‌ترین كشور‌های جهان تبدیل شده و امروز پر ترافیك‌ترین بندر دنیاست. مخلوط آسمان‌خراش‌ها و متروی نوین، آمیخته با سنن قدیمی منطقه، با غذاهای لذیذ، فروشگاه‌های عالی و زندگی شبانه پر طراوت؛ این باغ‌شهر زیبا، اقامتی دلپذیر را مژده می‌دهد.


±شهر سنگاپور
یکی از زیباترین و تمیزترین پایتخت های دنیا در جهان، که گویا از اول با یک مدل معماری شهری به دنیا آمده، پایتخت سنگاپور است.
ساختمان ها به دلیل محدودیتهای کنترل ترافیک هوایی نباید بیشتر از ۲۸۰ متر ساخته شوند و این باعث به وجود آمدن ساختمان های بلند (البته نه خیلی بلند) و سازگار از نظر ارتفاع و مدل شده است که افق آنرا بی همتا کرده است: سه ساختمان با ارتفاع دقیق ۲۸۰ متر و ۵ ساختمان دیگر با ارتفاع بالای ۲۰۰ متر در این پایتخت زیبا به چشم می آید.
ساختمان ها عموما به رنگ روشن هستند و پهنای وسیعی از فضاهای سبز در اطراف مرکز شهر وجود دارد.
این شهر جنوب شرق، قطعا در نوع خود بی نظیر است. جمعیت ۳.۸ میلیون نفری سنگاپور به عنوان ساکنان شهری بزرگ هم اکنون میزبان گردشگران بسیاری هستند.
سنگاپور که تا چندی پیش مرکز کشاورزی و قطب تولید چای در جنوب آسیا مطرح بود امروزه مهمترین مرکز جهانگردی دنیا محسوب می شود.


±جاذبه‌ها
سنگاپور آمیزه جذاب و غریبی از فرهنگ‌ها، دوران‌ها و محیط طبیعی است. شهری برای تماشا و تجربه‌های جدید؛ منطقه براس باسا با موزه‌ها و ساختمان‌های دیدنی، بوی ادویه‌ها در هند كوچك، آرامش خیابان عرب‌ها در تضاد با شوریدگی تجارت در چایناتاون، سواحل گیرای سنتوسا و جزایر جنوبی، باغ‌ها و پارك‌ها با پرندگان، پروانه‌ها و گیاهان یكتا، معابد و مساجد، آسمان‌خراش‌ها، بازارها و خرید و خرید و خرید.
 

±جزیره سنتوسا
به معنای صلح و آرامش در زبان مالایی می باشد. این جزیره در فاصله 20 كیلومتری از مركز شهر واقع شده است و یكی از مهمترین مراكز توریستی سنگاپور محسوب می شود. آكواریوم معروف و دیدنی آن با بیش از 2500 ماهی از 260 گونه مختلف، پارك و باغ وحش، زمین های گلف و ورزشهای آبی، برنامه نمایش دلفین ها و اصلی ترین بخش جزیره، رقص فواره ها با جذابیت خاص و جادویی نمایش بسیار ویژه و فراموش نشدنی برای جهانگردان و بازدیدكنندگان به ارمغان می آورد.


±پارك شبانه روزی سافاری
تجربه بازدید از حیات وحش در شب شاید برای كمتر كسی امكان پذیر باشد. پارك شبانه روزی سافاری Nightsafari اولین پارك جیات وحش شبانه در جهان است كه بازدیدكنندگان می توانند نادرترین گونه های حیوانات جهان را در این محل مشاهده كنند. سافاری شبانه یكی از معروفترین مجموعه های حیات وحش در جنوب شرق آسیا محسوب می شود.
این مركز شامل قسمت های جالبی از قبیل آكروباتیك، عكس گرفتن در كنار حیوانات وحشی، سفر با قطار، پیاده روی در جنگل های وحشی به همراه توضیحات مربوط به هر بخش توسط راهنمایان مجرب پارك و شوی حیوانات دست آموز می باشد.
 

±محله چینی ها
این مکان در سال 1821 هنگامی که اجناس ارزان قیمت چینی از شهر Xiamen Fujian چین وارد سنگاپور شد بازگشایی شد. مسافرین که از چین آمده بودند و همگی مرد بودند در اطراف جنوب رودخانه سنگاپور که به Telok Ayer معروف است مسكن گزیدند.


±پارک مرلیون
این پارک به عنوان نماد هیئت توریسم سنگاپور در سال 1964 طراحی شده بود که مجسمه شیر با پیکر ماهی که بر امواج قرار گرفته است در آن قرار دارد که تمثیل سنگاپور نسبت به کل جهان می باشد.


±سنتوزا و دنیای زیر آب
در این مجموعه می توان با تله کابین به سمت سنتوزا حرکت کرد و منظره با شکوه آسمان سنگاپور و بندر تجاری جهانی سنگاپور را از چشم پرندگان مشاهده کرد. هنگام ورود تصاویری که نمایانگر تاریخچه سنگاپور هستند را مشاهده می نمائید.این تصاویر نقاشی شده مومی هرگز جذابیت و زیبایی خود را از دست نمی دهند. در بخش دیگر معرفی جشن های نژادی سنگاپور با تصاویر، صدا و بو می باشد. و بخش بعدی دنیای زیر آب است که در این بخش می توان بیش از 6.000 موجود دریایی در انواع و اندازه های مختلف مشاهده کرد.


±دریاچه دلفین های سنتوزا
دلفین های این دریاچه که از تایلند به این مکان آورده شده است به دلیل اینکه رنگ پوستشان به صورتی گرویده است معروف هستند. 6 دلفین این دریاچه در تانکی به عمق 5/4 متری حاوی آب دریا و مشابه زیستگاه طبیعی این دلفین هاست زندگی می کنند. در کنار نمایش جالب دلفین ها شما می توانید با کمک راهنما و نیز آموزش ویژه وارد این استخر شوید و دلفین ها را با دست لمس کنید. ساعات نمایش از 11 صبح تا 1.30 بعد از ظهر به غیر از روزهای بارانی می باشد.

±باغ وحش
این باغ وحش باشكوه با مساحت 90 هكتار در برگیرنده بیش از 2.000 حیوان از سراسر جهان می باشد که بسیاری از این حیوانات آزاد هستند و تنها با حفاظ های طبیعی از قبیل آب یا بوته ها نگهداری می شوند. در این مکان می توانید صبحانه ای دلپذیر مشتمل بر نان تست و تخم مرغ و کرنفلکس و اقسام میوه های گرمسیری (به صورت اختیاری) میل نمائید کما اینکه بعید نیست در این حین اوان گوتانی به شما هنگام صرف صبحانه بپیوندد!! 

±باغ پرندگان
این پارک با مساحت 20 هکتار شما را با دوستان پردار انسانها رو در رو میکند. این پارک مشتمل بر بیش از 7.000 پرنده جالب و عجیب است و متنوع ترین پارک پرندگان در جهان می باشد. میتوان در این پارک نمایش شکار سلطان آسمان (عقاب) را مشاهده نمود.


±خیابان ارچاد - ارکید
این جاده که 5/2 کیلومتر می باشد بیشترین فروشگاه ها و مراکز خرید را در خود جای داده است. این جاده که به طور طبیعی درختچه های جوز و فلفل در آن وجود دارد دربرگیرنده شیک ترین فروشگاه ها و رستوران ها و هتل های لوکس می باشد. معروف ترین مراکز خرید این مجموعه شامل Ngee Ann City، Tangs Department Stor، Wisma Atria، Heeren و Centrepoint می باشد. با این وجود هنوز برخی قسمت ها ی این جاده از دسترس بلدوزر در امان بودند و مربوط به اوایل قرن بیستم می باشند مخصوصاً مغازه های peranakan نزدیک Emerald Hill از نمونه این نوع ساختمان ها می باشد.


±اسکله قایق
یکی از بهترین نقاط سنگاپور رستوران های روباز آن می باشد. این مکان که مملو از افراد بومی و خارجی ها و توریست ها می باشد در برگیرنده کافه های شیک، رستوران های رو باز و گسترده و میکده های مختص جوانان و گالری های مد می باشد. در این مکان علاوه بر تجارت بار کشتی ها در کنار رودخانه میزهای متعددی جهت صرف غذا در فضای آزاد تعبیه شده است. این مکان که مانند نقاشی زیبا می باشد با وجود شلوغی دارای منظره چشم نواز از رودخانه سنگاپور و املاک مستعمره نشین می باشد.


±باغ گیاهشناسی
این باغ که در ماموریتی جهت پرورش گیاهان به دلایل اقتصادی در سال 1859 تاسیس گشته است در برگیرنده مساحت 52 هکتار می باشد.سال 1877 پرورش اولین درختان کائوچو مالزیایی و اندونزیایی نقطه تاریخی برای این باغ محسوب می شود. امروزه این پارک با داشتن بیش از 600.000 گونه گیاه مختلف، بزرگترین باغ گیاهی جهان محسوب می شود. این پارک تنوع فراوانی از گوناگونی و وضعیت گیاهان ارائه می دهد و هر نوع گیاهی از چمن زارهای پیچیده و تابیده، باغ های ارکیده تا گیاهان جنگل های استوایی در این منطقه دیده می شود. دیگر جذابیت های این مکان باغ ارکیده طبیعی، مرکز بازدیدکنندگان، چایخانه، باغ های ادویه و دریاچه ای بومی است.


±موزه تاریخ
در این موزه می توانید وقایعی را که از قرن چهاردهم سبب شکل گیری سنگاپور تا کنون شده است را دنبال کنید. این موزه به مانند شهر فرنگی است که در آن فرهنگ و تاریخ غنی مردم سنگاپور، ریشه اجدادی و تعدد مذهبی و نژادی و جنگ ها ونزاع های تاریخی ملت سنگاپور را کشف می کنید. فراموش نکنید که جواهرات و طلاهای Javanse متعلق به قرن چهاردهم که مربوط به دوران قبل از استعمار سنگاپور است را مشاهده کنید.


±اسکله کلارک
این مکان که مجموعه ای از مغازه های زنجیره ای قرن نوزدهم بوده است، هم اکنون دربرگیرنده بیش از 50 مغازه و فروشگاه می باشد که عرضه کننده انواع لباس های ابریشمی و پارچه های طرح دار تا مبلمان و عتیقه جات می باشد. در هنگام شب این منطقه تبدیل به کارناوالی زنده از رستوران های، میکده ها، بار ها و رستوران های روباز می شود. برای صرف غذای محلی این مکان که کباب مالزی می باشد باید به Clarke Quay Satay Club مراجعه کنید. در این مکان قایق سواری از اسکله تا دهانه رودخانه سنگاپور میسر می باشد.


±کلیسای سنت ژوزف
این کلیسا دراوایل دهه سال 1800 توسط "فرانسیسکو دو سیلوا ماله " تاسیس شده است. پس از اینکه این کلیسا در سال 1906 فرسوده و کهنه گشت، تصمیم گرفته شد که در این مکان کلیسایی جدید ساخته شود. و این امر منجر به تکمیل این کلیسا در سال 1912 شد. این کلسیا مشتمل بر یک گنبد هشت گوشه و دو گنبد دیگر مجاور این گنبد اصلی می باشد. حیاط این کلیسا در جمعه ها مملو از عبادت کنندگان می شود که ممکن است برخی به علت کمبود جا به بالکن بلوک های آپارتمانی اطراف بروند. اگر جمعه در این مکان حاظر شوید می توانید در مراسم مذهبی یادآوری مصلوب شدن حضرت عیسی نیز شرکت داشته باشید.


±باغ های Tiger Balm
خوبی مسبب خیر و بدی مسبب شر است" این گفته ها و آموزه ها وآداب و رسوم اجدادی و افسانه های چینی بارها و بارها در این پارک انبوه و دست نخورده بازگو می شود و یکی از سرگرمی ها در این پارک است. در این پارک بیش از 5.000 تصویر از اسطوره های چینی و بیش از 1000 مجسمه و 150 تابلو بزرگ برجسته وجود دارد. تئاتر و فیلم نمایش های کلاسیک چینی و نمایش مجلل تاریخی وعروسک های خیمه شب بازی از تاریخ چین، افسانه ها و قهرمانان چینی از دیگر جذابیت های این پارک است. سواری به درون شکم اژدها و بازدید از صحنه های ده بارگاه جهنم را نباید در این پارک از دست داد. کما اینکه سواری های متعددی در این پارک میسر می باشد.


±ویزای سنگاپور
اتباع برخی كشورها جهت بازدید از سنگاپور می‌توانند روادید تا سقف ۳۰ روز را در هنگام ورود به سنگاپور دریافت نمایند. اما اتباع برخی كشور‌ها برای دریافت ویزا به دعوتنامه نیاز دارند. اتباع ایران نیز شامل این قانون می‌شوند. جهت اخذ روادید سنگاپور به مدارك زیر نیاز دارید:
اصل و كپی گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار
تكمیل فرم به همراه یك قطعه عكس كه به این فرم الصاق می‌گردد
اصل و كپی شناسنامه و یا كارت شناسایی
دعوتنامه از طرف یك ساكن و یا شهروند سنگاپور
بلیط رفت و برگشت
مداركی كه نشان‌دهنده توانایی مالی شما برای سفر است هزینه صدور روادید بازدید ۶۰ دلار سنگاپور است. ویزای سنگاپور از طریق سفارتخانه‌های سنگاپور، مرزهای ورودی و همچنین از طریق درخواست الكترونیكی (SAVE) قابل دریافت است. دولت سنگاپور در ایران سفارت ندارد و برای دریافت روادید سنگاپور به نمایندگی‌های این كشور در سایر ملل مراجعه نمایید. هزینه‌ صدور روادید در صورت رد تقاضا و یا انصراف غیر قابل استرداد می‌باشد.


±اطلاعات ضروری
طول پرواز از تهران تا سنگاپور حدود 5/6 ساعت می باشد.
اختلاف ساعت: سنگاپور حدود سه ساعت و نیم از تهران جلوتر می باشد.
واحد پول سنگاپور: دلار سنگاپور
مراكز خرید در شهر سنگاپور: فروشگاه رابینسون- خیابان اورچاد- فروشگاه OG و Lucky Plaza
ولتاژ برق: 220 ولت می باشد.
آب لوله كشی قابل شرب نمی باشد.
كد تلفن سنگاپور 00656 می باشد.
مراكز دیدنی شهر سنگاپور: تالاز شهرداری- محله چینیها – مبد هندو- باغ پرندگان- موزه بنیان گذاران سنگاپور

نوشته شده در تاریخ پانزدهم شهریور 89    | توسط: مهرزاد .    | طبقه بندی: مسافرت و گردشگری،     |
نظرات()