شاید فكر كنیم كه زندگی كردن نیازی به مهارت ندارد و همه ما ذاتا می‌دانیم چگونه زندگی كنیم، اما اگر این طور بود هیچ مشكلی را در زندگی زناشویی خود تجربه نمی‌كردیم در صورتی كه هر كدام از ما در زندگی دچار مشكلات كوچك و بزرگی هستیم كه نمی‌دانیم چگونه به وجود آمده‌اند و چگونه می‌توانیم آنها را برطرف كنیم. وقتی بدانیم مشكلات از كجا آغاز می‌شوند و چگونه ادامه می‌یابند و بزرگ می‌شوند، می‌توانیم جلوی آنها را بگیریم و وقتی بدانیم كه یك زندگی بدون مشكل چه مزیت‌هایی دارد آن وقت قبل از هر چیز درصدد یادگیری مهارت‌های زندگی برمی‌آییم.
دكتر اصغر فروع‌الدین عدل، روان‌شناس و خانواده درمانگر، اهمیت داشتن جو مناسب خانوادگی را در 3 نكته بیان می‌كند، اولین نكته بهداشت روانی زن و شوهر است، وقتی روابط زناشویی بهبود پیدا كند زن و شوهر هم از لحاظ روانی وضعیت مناسبی دارند، اما اگر این روابط خدشه‌دار شود، زن و شوهر نیز از آرامش درونی برخوردار نیستند و به اصطلاح در محل كار خود تمركز لازم را ندارند.
دومین نكته سلامت روانی فرزندان در محیطی سالم و صمیمی است، وقتی بچه‌ها شاهد روابط خوب و صمیمی والدینشان هستند هم الگوبرداری‌های مناسب و هم فضای صمیمی را تجربه می‌كنند و احساس امنیتی كه برای رشد لازم دارند را از خانواده می‌گیرند و در آینده نیز با همسران خود روابط مناسبی خواهند داشت.
عدل می‌گوید: سومین نكته این است كه ما وقتی در زندگی زناشویی روابط خوبی با همسرمان داریم، می‌توانیم انرژی خود را ذخیره و صرف كارهای مثبت دیگر كنیم، زن و شوهر‌هایی كه با هم تنش‌های زیادی دارند تمام وقتشان را صرف همین مسائل می‌كنند و انرژی برای كارهای دیگر مثل مطالعه یا پرداختن به علایق و رشد كردن ندارند.
اكنون كه اهمیت داشتن یك خانواده صمیمی و دور از مشكل برایمان روشن شد، خوب است به دنبال ریشه مشكلات بگردیم و بفهمیم كه از كجا نشات می‌گیرند.
دكتر عدل می‌گوید، ریشه بسیاری از مشكلات ما در زندگی زناشویی افكار غیرمنطقی است كه بین زن و شوهر رواج دارد و این افكار رفتارهای غلط ما را در پی دارد كه نهایتا بروز مشكلات زناشویی نتیجه آنهاست.


© افكار غیرمنطقی: دیواری بین زن و شوهر
دكتر عدل افكار غیر منطقی را این گونه برمی‌شمرد:
1 ـ همه باید مرا تایید كنند و دوستم داشته باشند. مثلا همسرم بیشتر از این كه به خودش فكر كند، باید به من فكر كند.

2 ـ من باید فردی باكفایت و باهوش باشم و در همه جنبه‌های ازدواج به بهترین شكل عمل كنم. باید بدانیم كه هیچ كس كامل نیست و اگر ما این گونه فكر كنیم به هر حال یك جا ممكن است در زندگی درست عمل نكنیم و آن وقت است كه احساس بی‌كفایتی و این كه همسر خوبی نیستیم ما را می‌آزارد.

3 ـ كار اشتباه باید بشدت تنبیه شود و باید كارهای اشتباه همسرم را تلافی كنم. كسانی كه این گونه فكر می‌كنند می‌خواهند همسرشان را آن طور كه دوست دارند اصلاح كنند كه هیچ گاه نیز نمی‌توانند، چراكه این روش نتیجه عكس می‌دهد.

4 ـ هرگاه همسرم كاری را اشتباه انجام دهد او را سرزنش می‌كنم. سرزنش بزرگ‌ترین آسیب‌ها را به زندگی مشترك وارد می‌آورد.

5 ـ همسرم باید بداند كه من چه می‌خواهم و خواسته‌هایم را به او نمی‌گویم. بعضی‌ها فكر می‌كنند اگر خواسته‌هایشان را به همسرشان بگویند از ارزش آن كم می‌شود و دیگر فایده‌ای ندارد. باید خواسته‌ها را گفت بویژه مردها معمولا خواسته‌های زنان را نمی‌دانند.

6ـ اگر همه چیز وفق مراد من پیش نرود، فاجعه است و آنچه می‌خواهم از همه چیز مهم‌تر است. با این باور هیچ گاه توقعاتمان برآورده نشده و رنجش‌ها روی هم انباشته می‌شود.
ریشه بسیاری از مشكلات ما در زندگی مشترك، افكار غیرمنطقی است كه بین زن و شوهر رواج دارد

7 ـ نكند زندگی زناشویی‌ام در خطر قرار گیرد و من و همسرم با شكست روبه‌رو شویم. ترسیدن از آینده می‌تواند آینده را خراب كند و وقتی راجع به مساله‌ای تفكرات منفی وجود داشته باشد ناخودآگاه درست پیش نخواهد رفت. لزومی ندارد كه وقتی اتفاق بدی نیفتاده است ما از ترس آن اتفاق زندگی خود را تلخ كنیم.

عدل می‌گوید این تفكرات غیرمنطقی می‌تواند ضربه‌های سهمگینی به زندگی وارد كند، اما اگر بتوان آنان را با افكار منطقی جایگزین كرد هم خودمان راحت‌تر زندگی می‌كنیم و هم همسرمان.


© چگونه زندگی زناشویی خود را تباه كنیم
وقتی می‌دانید چه چیزهایی می‌تواند شما را مریض كند از آنها اجتناب می‌كنید مثلا می‌دانید كه اگر در سرما لباس كافی نپوشید سرما می‌خورید. حال اگر بدانید كه یك زندگی مشترك چگونه آسیب می‌بیند و به پایان می‌رسد می‌توانید جلوی این اتفاق را بگیرید و نگذارید كه زندگی زناشویی‌تان تباه شود. دكتر عدل می‌گوید اگر می‌خواهید زندگی زناشویی‌تان را تباه كنید، باید به موارد زیر عمل كنید.

1 ـ به تنها چیزی كه اهمیت می‌دهید خواسته‌های خودتان باشد و به خواسته‌های طرف مقابل خود فكر نكنید.

2 ـ در هر موردی شما از همسرتان بیشتر می‌فهمید. در همه موارد خود را عقل كل بدانید و همسرتان را نادان فرض كنید.

3 ـ فقط به احساسات خود اهمیت دهید و احساسات همسرتان را نبینید. مثلا ناراحتی شما خیلی مهم‌تر از ناراحتی همسرتان باشد.

4 ـ در هر جمعی ایرادات همسر خود را بگویید. در جمع به همسرتان احترام نگذارید و دایم او را مورد تمسخر قرار دهید.

5 ـ هرگز به اشتباهاتتان اقرار نكنید و معذرت نخواهید.

6 ـ هر چیزی را حسابی بزرگ كنید و از هر اتفاق كوچكی فاجعه بیافرینید.

7 ـ از همسرتان توقع هدایای گرانبها داشته باشید و ارزش هر چیز را با قیمت آن بسنجید.

8 ـ هرگز از همسرتان تشكر نكنید و هر كاری كه او انجام می‌دهد را پای وظیفه قرار دهید و كارهای خود را بزرگ ببینید.

9 ـ دائما همسرتان را با دیگران مقایسه كنید و به او بگویید كه دیگران از او بهترند.

10 ـ فقط از خودتان حرف بزنید و اصلا از احوال همسرتان باخبر نشوید.

11 ـ از هر جا ناراحتید سر همسرتان خالی كنید و دلیلش را هم به او نگویید.

12 ـ خانواده همسرتان را مسخره كنید و از آنها ایراد بگیرید.

13 ـ عشق‌ورزی نكنید و احساسات مثبت خود را به همسرتان منتقل نكنید.

14 ـ هرگز به همسرتان نگویید دوستت دارم.

15 ـ مرتب بكوشید همسرتان را تغییر دهید. از لباس پوشیدن و حرف زدن تا شخصیت و رفتارش را مورد انتقاد قرار دهید و بخواهید كه تغییر كند و آن طور كه شما دوست دارید باشد.

16 ـ از همسرتان توقع داشته باشید كه از نظر ظاهر، تیپ، اندام و… مثل هنرپیشه‌ها باشد.

17 ـ همیشه با بدترین سر و وضع بگردید و تا می‌توانید نجوش و بداخلاق باشید.

18 ـ دائما حسادت كنید و همسرتان را فقط برای خود بخواهید و او را از دوستان و خانواده و آشنایانش برانید.

19 ـ با خانواده همسرتان وارد روابط مالی شوید.

20 ـ وانمود كنید كه از نظر ظاهر و تیپ گرفته تا اخلاق، رفتار، خانواده و… از همسرتان برتر هستید.

21 ـ كاملا همسرتان را زیر سلطه خود بگیرید و نگذارید نفس بكشد.

22 ـ سراغ علایق همسرتان نروید. هرچه همسرتان دوست دارد مورد انتقاد قرار دهید.

23 ـ سر هر مساله كوچكی دعوا راه بیندازید و جر و بحث كنید.

عدل می‌افزاید، اگر دقت كنید خواهید دید كه هر كدام از ما دچار یك یا چند مورد از این اشتباهات می‌شویم و وقتی با مشكلات روبه‌رو شدیم دنبال دلیل می‌گردیم در حالی كه دلیلش خود ما بوده‌ایم.

حال اگر می‌خواهید زندگی زناشویی‌تان عاری از مشكلات شود به خودتان مراجعه كنید و افكار غیرمنطقی و رفتارهای غلط را در خود حذف كنید و آن گاه شاهد بهتر شدن زندگی باشید.

نوشته شده در تاریخ بیست و پنجم شهریور 89    | توسط: مهرزاد .    | طبقه بندی: ازدواج و خانواده،     |
نظرات()