میترا یزدچی آگرا، یكی از شهرهای زیبای شمال هند است؛ چرا كه عمارت معروف تاج محل را در خود جای داده است.
تاج محل، بنایی است كه شاه جهان برای همسر محبوب و ایرانی‌الاصلش «ارجمند بانو بیگم» دستور ساختش را داده است. نام تاج محل، ابتدا از ریشه «ممتاز محل» گرفته شد و سپس به «تاج محل» تغییر یافت. اطراف تاج محل در زمان ساخت آن نیز «ممتاز آباد» نام داشت. اما امروز به «تاجگانی» معروف است. در حال حاضر كلیه درآمد بازارها، كاروانسراها و 30 روستای حوزه آگرا، صرف نگهداری و مرمت تاج محل می‌شود. مجموعه تاج محل شامل دو بخش محوطه ورودی یا صحن جلوخانه كه شامل بازار چهارسو و چهارسرا و سه دروازه ورودی است كه همه از سنگ سرخ ساخته شده است و بخش دوم آن، شامل محوطه اصلی به نام صد دروازه و چهار باغ بسیار زیبا است كه در آن مركزش، مرمرین با آب نماهایی در چهار سمت و فواره‌هایی زیبا در وسط آب نماها قرار دارد. در انتهای باغ كه به رودخانه «یامونا» متصل می‌شود، بنای اصلی قرار دارد و در دو طرف آن دو ساختمان دیگر كه یكی تسبیح خانه و دیگر مسجدی با سنگ مرمر سرخ است. به گفته كارشناسان، تاج محل علاوه بر این كه بنایی زیبا است در مقابل زلزله نیز مقاوم است.
داخل بنا و زیر گنبد اصلی دو مقبره قرار دارد كه متعلق به «شاه جهان» و همسرش «ارجمند بانو بیگم» است. نمای ایوان‌های خارج و طاق‌های داخلش با آیات و سوره‌های قرآن كریم و به خط ثلث مزین است كه توسط امانت خوان شیرازی روی سنگ مرمر سیاه بر زمینه سفید نوشته شده است. در متون تاریخی نامی از معمار تاج محل آورده نشده، اما در برخی از متن‌ها، از شخصی به نام استاد عیسی نام برده شده كه بعضی او را اهل شیراز و عده‌ای وی را اهل استانبول دانسته‌اند. برخی از پژوهشگران نیز به یك نسخه خطی اشاره كرده‌اند كه در آن به استاد عیسی شیرازی نقشه‌نویس و امانت خان شیرازی طغرا اشاره شده است. علاوه بر این در برخی از متون به نام استاد احمد لاهوری اشاره شده است، زیرا می‌توان اظهار داشت كه در ساخت و طراحی این بنای عظیم، به احتمال زیاد چند معمار و عده‌ای هنرمند مشاركت داشته‌اند.

ƒپنجاب :
پنجاب یكی از مراكز اصلی هند و بزرگ‌ترین مركز تولید گندم این كشور است.
این ایالت معبد طلایی (گلدن تمپل) به عنوان یكی از مهم‌ترین و معروف‌ترین معابد مذهب سیك را در خود جای داده است.

ƒاوتار پرادش:
اوتار پرادش از شهرهای باستانی هند است كه آثار تاریخی زیادی دارد و در كنار زنـــدگی مـــدرن امروزی به طور قابل توجهی نظر گردشگران را جلب می‌كند. در قسمت شرق این منطقه، وارناسی، قدیمی‌ترین شهر هند قرار دارد. به اعتقاد هندوها، كسی كه در «وارناسی» از دنیا برود از قانون تولد دوباره معاف می‌شود. بنابراین اعتقاد است كه همه ساله افراد مسن پیرو مذهب هندو به وارناسی می‌آیند تا آخرین روزهای زندگی و بلكه زمان مرگ خود را در این شهر سپری كنند.
رودخانه گنگ نیز از جاذبه‌های معروف این شهر است. این رودخانه برای مردم محلی جنبه مقدس داشته و پیروان مذهب هند به سواحل آن می‌روند تا روحشان را از گناه بشویند. به همین دلیل همیشه در این شهر شمار زیادی از كاهنان مذهب هندو در حال اجرای مراسم مذهبی مختلف هستند.

ƒمومبای:
مومبای، دروازه ورودی غربی هند محسوب می‌شود. این شهر در ابتدا فقط اقامتگاه تفریحی یك كلمه پرتغالی بود، ولی امروز به یكی از مهم‌ترین بندرگاه‌های كشور هند تبدیل شده است. مومبای از لحاظ فرهنگی نیز دارای موقعیت خاصی است و در طول سال نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری زیادی در این شهر برگزار می‌شود. تئاتر پریتهوی و گالری جهانگیر از مهم‌ترین مراكز فرهنگی مومبای هستند كه شهرتی جهانی دارند. ساحل چوپاتی، ساحل جوهو، پارك ملی سانجی، گاندحی و پارك‌وحش بویوالی از سایر مراكز دیدنی این شهر هستند .
اگر به دنبال صنایع دستی و جواهرات هندی هستید شما می‌توانید در این شهر از مركز خرید كولاكاوزومی، چور بازار، جهاوری بازار، كمپس كورنر، او بروی تاورز و جهولا جهای دسای خرید خوبی داشته باشید.

ƒآورانسگاباد:
آورانسگاباد، در فاصله 400كیلومتری مومبای واقع شده است و به وسیله پروازهای خطوط هوایی هندوستان به این شهر متصل می‌شود .
از جاذبه‌های این شهر می‌توان به صخره‌های تراشیده شده و غارهایی با نقاشی‌های فوق‌العاده اشاره كرد. هنرمندان این شهر كوه‌های اطراف را تراش داده و معابر مذهبی را به زیباترین شكل در آنها بنا نهاده‌اند. غارهای آلورا كه 34عدد هستند عمری حدود 10قرن دارند. وجود مجسمه‌های استثنایی در این غارها كه غالبا توسط پیروان هندو، بودا و چین ساخته شده‌اند حكایت از تاریخ و تمدن كهن این منطقه دارد.

ƒگوا:
وسیع‌ترین سواحل و مراكز تفریحی ساحلی هند در گوا قرار دارد. سواحل گوا، بی‌پایان بوده و آفتابی درخشان و فوق‌العاده زیبا دارند. 451سال حكومت پرتغالی‌ها، باعث شده كه تمام شهرها و حتی روستاهای گوا فرهنگی خاص داشته باشند.آب و هوای این منطقه برای رشد درخت نارگیل و برنج بسیار مساعد است، بنابراین در تمام گوا تا چشم كار می‌كند درخت نارگیل و كشتزارهای برنج دیده می‌شود. مركز این ایالت پانجیم است كه از زمان پرتغالی‌ها به جا مانده و هنوز ساختمان‌ها و كلیساهای بزرگی از آن زمان در این شهر به چشم می‌خورند .

ƒگوجرات:
گوجرات یكی از معروف‌ترین شهر فرهنگی هند است و راحت‌ترین راه ورود به آن از طریق احمدآباد است. این شهر دارای تعداد زیادی موزه است كه از آن جمله می‌توان به موزه منسوجات «كالیكو» اشاره كرد. شهر احمدآباد نیز با حضور زنان هنرمند كه هنوز در این شهر قلاب‌دوزی می‌كنند در واقع موزه‌ای زنده است.
منازل این شهر به واسطه راه‌پله‌های سنگی، در و پنجره‌های چوبی و كنده‌كاری شده بسیار ظریف معروف هستند. اما احمدآباد یك بخش مدرن و امروزی هم دارد كه در طرف دیگر رودخانه «سابارماتی» است و با چهار پل به قسمت قدیمی شهر متصل می‌شود. احمدآباد مدرن، توسط بهترین طراحان كشور و مهندسین معمار طراحی و ساخته شده و مكانی ایده‌آل برای دیدن جاذبه‌های هند است.
«مودهرا»، یكی از معدود معابد آفتاب هند در این بخش احمد‌آباد قرار دارد. «پالیتانا» در فاصله 215كیلومتری «مودهرا» است و معبدی در بالای كوه و زیارتگاه مذهب جین است. علاوه بر این، دو معبد، 861 معبد دیگر در این منطقه وجود دارند كه فقط پیاده می‌توان به آنجا رفت. در این معابد مجموعه بزرگی از مجسمه‌های تراشیده شده مرمری و دیگر انواع سنگ‌ها قرار دارند كه بیان‌كننده سنت‌ها و داستان‌های مذهبی جین و به خصوص پالیتانا است .

ƒچنای :
اگر شما می‌خواهید هندوستان جنوبی را كاملا ببینید، چنای شهر مركزی ایالت تامیل نادو، ایده‌آل‌ترین انتخاب است. تامیل نادو، سنگرگاهی مهم برای هندوایسم است و در آن گذشته و تاریخ خود را به خوبی حفظ كرده است. در سراسر این ایالت می‌توانید معابد هندو را مشاهده كنید كه دارای مناره‌های بزرگی هستند و «گوپرام» خوانده می‌شوند. این معابد نقطه اتكای اجتماع بوده و حتی امروزه فرهنگ و هنرهای روزانه زندگی مردم این ایالت اتكای زیادی به این معابد دارد. قابل‌توجه‌ترین و برجسته‌ترین هنرهای خاص این معابد مجسمه‌های فلزی و نقاشی‌های روی شیشه هستند.
ماهابالیپورام، كانجی پورام و تانجاوور، نمونه‌های خوبی از شهرهای معبدی این ایالت هستند كه در كنار معابد و استحكامات شهری، فرهنگ‌های مختلف و مذاهب گوناگون رشد كرده و ماندگار شده‌اند. كوچین، نیز بندری زیبا در این ایالت است كه به دلیل حضور چینی‌ها در این منطقه ماهیگیری به سبك چینی در آنجا رواج دارد. كرالا، یكی دیگر از شهرهای این ایالت است كه بیشترین مراكز قدیمی هند را دارد. در این شهر كشتزارهای وسیع فلفل، هل و جوز هندی وجود دارد. این ایالت دارای سواحل پهناور و درختان زیبای نارگیل نیز است و با وجود اینكه خوشمزه‌ترین غذاهای كشور را دارد، ولی تمام غذاهای خارجی از قبیل چینی، ایتالیایی، عربی، آلمانی و... در آن یافت می‌شود. درست بعد از سواحل كرالا، می‌توانید مجموعه‌ای از جزایر بسیار زیبایی كه 36 عدد هستند با سواحل مرجانی آنها را ببینید. این جزایر كه لاكشادویپ خوانده می‌شوند، یكی از مناطق زیبای طبیعی هند هستند كه جدیدترین امكان گردشگری را به شما می‌دهند. ده جزیره از این مجموعه مسكونی هستند و زبان مردمشان شبیه زبان مردم كرالا است. مردم این جزایر اغلب به سبك سنتی زندگی كرده، با ماهیگیری و تولید نارگیل روزگارشان را می‌گذرانند. وجود سواحل كم‌عمق و زیبا، بیشتر گردشگران علاقه‌مند به ساحل را جلب این جزایر می‌نماید.

نوشته شده در تاریخ بیست و یکم مرداد 89    | توسط: مهرزاد .    | طبقه بندی: مسافرت و گردشگری،     |
نظرات()